Data publikacji: 2018-01-24     Jednostka: Komisariat Policji I w Gdańsku

Policjanci z Komisariatu na Oruni pracowali nad kradzieżami rowerów, do których doszło w tym miesiącu na terenie dzielnicy. Dzięki ustaleniom i zabezpieczonym dowodom kryminalni zatrzymali  sprawców, którzy ukradli cztery jednoślady m.in. z klatek schodowych . Sprawcy usłyszeli zarzuty, za kradzież może im grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

 Policjanci z komisariatu na Oruni pracowali nad sprawami kradzieży rowerów, do których doszło w tym miesiącu na terenie dzielnicy. Sprawcy kradli sportowe rowery z klatek schodowych oraz z miejsc ogólnie dostępnych nawet gdy jednoślad był zabezpieczony.

Podjęte przez kryminalnych czynności bezpośrednio po każdej z kradzieży doprowadziły do szybkiego zatrzymania złodziei.

Pierwszy ze sprawców został zatrzymany przez policjantów w miniony piątek. Jak ustalili policjanci 19-latek ukradł dwa rowery typu BMX z klatki schodowej bloku, w którym mieszka. Mężczyzna pomimo ogłoszeń sąsiadów wieszanych w bloku z informacją o kradzieży nie oddał ich, tylko ukrył w innym mieszkaniu z zamiarem ich spieniężenia.

Policjanci zatrzymali 19- latka i pozostawili mu zarzuty kradzieży dwóch jednośladów, ponadto kryminalni z Oruni przeszukali mieszkanie, w którym odnaleziono ukradzione rowery.Sprawca nie zdążył ich jeszcze sprzedać.

Drugi ze sprawców został zatrzymany 21 stycznia, policjanci ustalili, że 18-latek ukradł sportowy rower, który zabezpieczony linką antykradzieżową stał zaparkowany przy jednej ze szkół. Sprawca krótko po kradzieży sprzedał przypadkowo spotkanemu mężczyźnie za 300 złotych. Kolejny rower 18- latek ukradł z klatki schodowej i również sprzedał go przypadkowej osobie. 18-latek został osadzony w policyjnym areszcie, przyznał się do popełnionych kradzieży. Policjanci postawili mu już zarzuty.

Odzyskane przez policjantów jednoślady zostaną zwrócone prawowitym właścicielom.

Mężczyznom za przestępstwo kradzieży może grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

Oto kilka porad, jak ustrzec się przed kradzieżą i jak utrudnić działanie złodziejowi:

  • postaw na profesjonalne zabezpieczenie, warto skorzystać z mocnych i profesjonalnych blokad, nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież, dwa zabezpieczenia są lepsze niż jedno. Im więcej czasu zabierze złodziejowi pokonanie zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracisz swój rower,

  • stosujmy linki rowerowe zawsze – odchodząc nawet na chwilę przypnijmy rower do nieruchomej części otoczenia. Linka powinna trzymać nie koło, które łatwo zdjąć, ale ramę z kołem,

  • zadbajmy o jak najlepsze zabezpieczenia naszej piwnicy złodzieja goni czas, więc dobrze zabezpieczone piwnice będzie omijał ,

  • miejmy oczy otwarte na to, kto wchodzi do naszej klatki schodowej.

  • Często bez sprawdzenia, po usłyszeniu przyciśnięcia guzika domofonu, wpuszczamy do środka budynku rożne osoby, wśród których może znaleźć się i złodziej, gdy w bloku nie ma domofonów – wnioskujmy o jego zamontowanie,

  • o wszystkich podejrzanych osobach zauważonych w otoczeniu naszego bloku , które na przykład coś wynoszą z piwnicy, wchodzą lub wychodzą z niej bez powodu, zawiadamiajmy policję.

  • Dobrze jest sfotografować jednoślad, aby w przypadku jego kradzieży móc przekazać zdjęcie oraz dowód zakupu policjantom. W przypadku kradzieży niezwłocznie należy powiadomić o tym policjantów. Kiedy ukradziony rower zostanie znaleziony przez policjantów np. podczas przeszukania złodziejskiej „dziupli”,  będzie on zwrócony właścicielowi.


Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.