Data publikacji: 2018-01-18     Jednostka: Wydział Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku

29 stycznia rozpoczynają się w naszym województwie ferie zimowe dla dzieci i młodzieży. Gdańscy policjanci jak co roku prowadzą działania polegające na zwiększeniu nadzoru nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym podczas wzmożonych przejazdów pn. "Bezpieczna droga droga do celu". W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży policjanci z ruchu drogowego przeprowadzają również kontrole autokarów przewożących dzieci .

Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim dzieciom i młodzieży w ciągu trwających ferii zimowych jest priorytetem dla policjantów. Istotnym elementem naszej troski o bezpieczeństwo są kontrole autokarów, wiozących najmłodszych na zimowy wypoczynek. W czasie takiej kontroli policjanci sprawdzają trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów.

Rodzice bądź organizatorzy wyjazdów autokarowych mogą kontaktować się z policjantami ruchu drogowego w przypadku, gdy chcą upewnić się co do bezpieczeństwa transportu. Na kontrolę autokaru można umówić się po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu tego z policjantami gdańskiej drogówki, zgłaszając potrzebę kontroli najlepiej na kilka dni przed planowanym wyjazdem – tel. (058) 321-69-47 lub 321-69-45.

Poza tym policjanci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, przygotowali kilkadziesiąt stałych miejsc prowadzenia kontroli stanu technicznego pojazdów i stanu psychofizycznego kierowców autokarów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. Biuro Ruchu Drogowego KGP opracowało wykaz tych punktów na terenie całego kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat zasad bezpiecznego przewożenia dzieci i młodzieży, a także na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autokarów i kierowców.

Aby podróż dziecka autokarem należała do udanych, a przede wszystkim, aby była bezpieczna, przypominamy o kilku podstawowych zasadach:
-przed wyjazdem dziecka autokarem na ferie, wycieczkę sprawdź, kto i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt. Dowiedz się, czy ktoś ze znajomych nie wysłał na wakacje swojej pociechy, korzystając z usług tego samego przewoźnika,
-zapamiętaj! – niższa cena wynajęcia autokaru na wycieczkę nie powinna decydować o wyborze przewoźnika, ustal, czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje. Dowiedz się, jaki jest program pobytu i czy jest on zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twojego dziecka,
-przed wyjazdem dziecka autobusem, poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy. Najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem, osobiście lub telefonicznie skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji. Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty,
-zapamiętaj! – jeżeli masz uzasadnienie podejrzenia, co do kierowcy (bełkotliwa mowa, wyczuwalna woń alkoholu) lub stanu technicznego pojazdu (popękane szyby, łyse opony, wycieki płynów eksploatacyjnych itp.) natychmiast wzywaj policję!

Wykaz Punktów Kontroli Autokarów w ramach działań "Bezpieczne Ferie 2018"


Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.