Data publikacji: 2017-12-19     Jednostka: Komenda Miejska Policji w Gdańsku

Okres przedświąteczny to dla policjantów z Gdańska czas wzmożonej pracy na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Więcej funkcjonariuszy pełni w tym okresie służbę - dba o porządek w okolicach centrów handlowych i przy małych sklepach, na jarmarkach świątecznych oraz na drogach. Mieszkańcy powinni również pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które pozwolą uniknąć im zagrożeń.

O bezpieczeństwo mieszkańców i porządek w rejonach centrów handlowych, na jarmarkach świątecznych oraz na drogach już dbają gdańscy policjanci. Okres przedświąteczny to dla mieszkańców czas zakupów i poszukiwania prezentów, a dla funkcjonariuszy czas wzmożonej pracy. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców służbę w tym okresie, w tych najbardziej newralgicznych miejscach naszego miasta, pełni większa ilość funkcjonariuszy.

W gorączce przedświątecznych zakupów przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek oraz ostrożność. Jest to okres, w którym w rejonach marketów, targowisk i jarmarków jest zwiększony ruch pojazdów oraz pieszych. Taka sytuacja w połączeniu z trudnymi warunkami drogowymi oraz pośpiechem prowadzić może do zdarzeń drogowych w postaci wypadków lub kolizji. W takich miejscach czuwać nad bezpieczeństwem będą policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, a w szczególnie wrażliwych miejscach będą go udrażniać poprzez ręczną regulację. Jest to również okres, w którym w rodzinne strony zjeżdża bardzo dużo osób, które na co dzień mieszkają zbyt daleko aby móc odwiedzać rodzinę. Z tej przyczyny zwiększony ruch będzie widocznym utrudnieniem na terenie miasta oraz na głównych ciągach komunikacyjnych. Również tam podstawą jest cierpliwość oraz zdrowy rozsądek. Zarówno na głównych trasach jak i bocznych drogach zauważalna będzie zwiększona liczba patroli dbających o to byśmy bezpiecznie dotarli do najbliższych. Nie tylko policjanci z „drogówki” widoczni będą w zwiększonej liczbie.

W rejonach sklepów i targowisk pojawią się również znacznie częściej policjanci z wydziału prewencji. Kontrolowane będą nie tylko parkingi ale również same sklepy i targowiska bowiem jest to okres zwiększonej ilości kradzieży sklepowej i kieszonkowej. Mundurowi pieszo poruszać się będą po targowiskach oraz w rejonach galerii, marketów i jarmarku. Sami również musimy zachować ostrożność i zwracać uwagę na nasze rzeczy osobiste, torebki, portfele, bowiem duże skupiska ludzi przyciągają „kieszonkowców”. Ostrożność warto zachować również podczas zakupów internetowych ponieważ jest to okazja, którą spróbują wykorzystać oszuści. Należy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania, zarówno podczas zakupów w internecie jak i tych tradycyjnych. Jeśli to my wyjeżdżamy do najbliższych, również pamiętajmy o zabezpieczeniu naszych domów.

Ponadto policjanci w związku z okresem zimowym i występującymi spadkami temperatur zwracają uwagę na problemy osób, które są szczególnie narażone na działanie takich właśnie warunków pogodowych. Mając na uwadze przeciwdziałanie zagrożeniu życia oraz zdrowia osób bezdomnych i bezradnych funkcjonariusze kontrolują miejsca ich przebywania. Policjanci udzielają potrzebującym informacji oraz wszelkiej pomocy w dotarciu do placówek pomagającym bezdomnym oraz innym osobom wymagającym opieki.

Jednocześnie gdańscy funkcjonariusze apelują do wszystkich mieszkańców miasta o informowaniu Policji oraz innych służb o każdej zauważonej osobie, która wymaga pomocy, szczególnie gdy jest pod wpływem alkoholu mogącego spowodować szybsze wychłodzenie organizmu. Nie przechodźmy obok takich ludzi obojętnie. Wystarczy, że w takim przypadku zareagujemy i powiadomimy odpowiednie służby. Pamiętajmy, że od naszego zaangażowania i pomocy może zależeć czyjeś życie. Czasem wystarczy nawet jeden telefon.

Przestrzeganie tych kilku zasad pozwoli nam spędzić święta Bożego Narodzenia w spokojnej i miłej atmosferze.


Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.