Data publikacji: 2017-12-14     Jednostka: Komenda Miejska Policji w Gdańsku

W dniu 13 grudnia 2017 roku ponad 200 policjantów zabezpieczało mecz piłki nożnej pomiędzy Lechią Gdańsk a Pogonią Szczecin. Policjanci jeszcze przed meczem uzyskali informację o tym, że niebezpieczne dla życia i zdrowia przedmioty zostały przed meczem wniesione i ukryte na terenie obiektu. Z doświadczenia policjantów odpowiedzialnych za zwalczanie przestępczości pseudokibiców podczas imprezy masowej wynikało ponadto, że kibice gdańskiego klubu niejednokrotnie organizowali oprawy meczowe przy użyciu materiałów pirotechnicznych.

 W trosce o bezpieczeństwo kibiców, a przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo dzieci, które zostały zaproszone przez klub sportowy na to widowisko policjanci z Wydziału Operacyjno- Rozpoznawczego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku oraz przewodnicy psów do wyszukiwania materiałów niebezpiecznych jeszcze przed jego rozpoczęciem zgodnie z obowiązującymi procedurami dokonali sprawdzeń stadionu tj. pomieszczeń oraz trybun w celu znalezienia środków pirotechnicznych oraz innych niebezpiecznych przedmiotów.

 Podczas dokładnego sprawdzania trybun, wejsć na sektory, toalet, pomieszczeń gastronomicznych oraz technicznych policjanci znaleźli nie zabezpieczone porozrzucane w różnych miejscach puszki po farbach i innych środkach chemicznych. Jedno z pomieszczeń było zamknięte, drzwi nie miały klamki, operator obiektu nie posiadał do nich kluczy, natomiast przedstawiciel organizatora zapewniał, że próbuje nawiązać kontakt z osobą, która tym kluczem dysponuje. Niestety nikt do końca trwania meczu nie umożliwił wejścia do zamkniętego miejsca.W trakcie oczekiwania na osobę odpowiedzialną za pomieszczenie żaden z policjantów nie blokował wejścia do niego oraz nie utrudniał dostępu do tej części obiektu. 

 W związku z tym, że istniało podejrzenie możliwości użycia materiałów pirotechnicznych podczas meczu policjanci zostali na obiekcie do końca trwania imprezy sportowej.

 W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami policjanci skierują do instytucji współodpowiedzialnych za bezpieczeństwo imprez masowych pismo o ujawnionych nieprawidłowościach w zakresie bezpieczeństwa.


Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.