Data publikacji: 2017-12-07     Jednostka: Wydział Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku

06 grudnia 2017 gdańscy policjanci ruchu drogowego prowadzili kolejną edycję ogólnopolskiej akcji pn. "Dzień Odblasków 2017", mającej na celu zachęcenie jak największej liczby pieszych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych.

Wczoraj policjanci ruchu drogowego z Gdańska przeprowadzili akcję "Dzień Odblasków 2017" , podczas której realizowali działania profilaktyczne i kontrolne ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Podczas służby funkcjonariusze w sposób szczególny zwracali uwagę na bezpieczeństwo pieszych, a podczas rozmów zarówno z pieszymi jak i kierowcami przypominali jak ważne jest bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ponadto podczas wybranych kontroli drogowych, policjanci przekazywali odblaski, kamizelki odblaskowe i materiały edukacyjne. W trosce o bezpieczeństwo na naszych drogach apelujemy o włączenie się w akcję  "Dzień Odblasków" i noszenie elementów odblaskowych , to naprawdę może uratować życie i zdrowie !

Pamiętajmy!
Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest  widoczny dla kierującego pojazdem dopiero z odległością około 40 metrów. Z kolei osoba nosząca odblaski dla kierowcy jest widoczna nawet z odległości około 150 metrów, a to właśnie te dodatkowe metry mogą pozwolić kierowcy na wyhamowanie i bezpieczne ominięcie pieszego. Elementami odblaskowymi mogą być opaski, workoplecaki, kamizelki, szelki czy breloki ważne jest jednak ich umieszczenie. Najlepiej aby były one założone na na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wtedy na pewno będą one widoczne dla kierowców.

 
 

Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.