Data publikacji: 2017-10-11     Jednostka: Wydział Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku

Zgodnie z nowymi przepisami do 5 lat pozbawienia wolności grozi 28-letniemu mężczyźnie, który wczoraj nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Jak się okazało, mieszkaniec Gdańska uciekał przez policjantami drogówki, bo nie posiadał uprawnień do kierowania motocyklem. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komisariatu Policji.

Obowiązujące od 1 czerwca 2017 roku przepisy kodeksu karnego próbę uniknięcia policyjnej kontroli drogowej określają jako przestępstwo - „Kierowca, który świadomie zmusi Policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo wydanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenie pojazdów”. Wcześniej takie nieodpowiedzialne zachowanie na drodze było traktowane jako wykroczenie, za które groził jedynie mandat lub w przypadku skierowania sprawy do sądu – grzywna.

O tych konsekwencjach prawnych niepodporządkowania się wydanym do zatrzymania pojazdu sygnałom będzie mógł się przekonać mieszkaniec Gdańska. 28-latek widząc oznakowany radiowóz policyjny ruchu drogowego gwałtownie przyspieszył motocyklem i zaczął uciekać lekceważąc sygnały świetlne i dźwiękowe wydawane przez policjantów  do zatrzymania. Po tym, jak funkcjonariusze drogówki zablokowali mu drogę, 28-letni motocyklista został zatrzymany. Szczegółowa kontrola wykazała, że mężczyzna nie ma uprawnień do kierowania motocyklem, w pojeździe ma podgiętą tablicę rejestracyjną i nie posiadał przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC.

Zatrzymany mężczyzna został przewieziony do komisariatu na Śródmieściu. Za popełnione przestępstwo nie zatrzymania się do kontroli grozi mu kara pozbawienia wolności do 5 lat. 28-latek nie uniknie również odpowiedzialności za szereg wykroczeń popełnionych w ruchu drogowym.


Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.