Data publikacji: 2017-09-22     Jednostka: Wydział Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku

21 września gdańscy policjanci wzięli udział w akcji „EDWARD" czyli w Europejskim Dniu Bez Ofiar Śmiertelnych. Działania te organizowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego - TISPOL, we współpracy z krajami członkowskimi. Wczoraj w ramach akcji wzmożone patrole Policji czuwały nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Mundurowi przyglądali się wszystkim uczestnikom dróg i nagradzali upominkami tych, którzy swoim zachowaniem przyczyniali się do wzrostu bezpieczeństwa.


Wczoraj gdańscy policjanci ruchu drogowego wzięli udział w Europejskim Dniu Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach (European Day Without A Road Death – EDWARD). Działania te organizowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego - TISPOL, we współpracy z krajami członkowskimi. Głównym założeniem inicjatywy jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zwrócenie uwagi wszystkich użytkowników dróg na problem wypadków drogowych.


Głównymi celami działań pn. EDWARD są:

- zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych, zwłaszcza z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego;
- przypomnienie, że piesi i rowerzyści również są uczestnikami ruchu drogowego;
- zmniejszenie zagrożenia bezpieczeństwa na drogach, z powodu nieprzestrzegania ograniczeń prędkości;
- uświadomienie zagrożenia kierującym jakie niesie za sobą nadmierna prędkość;
- ograniczenie zjawiska niekorzystania wbrew obowiązkowi z pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów oraz urządzeń do
przewozu dzieci.

W trakcie wczorajszej akcji gdańscy policjanci ujawnili 155 wykroczeń w ruchu drogowym popełnionych przez kierowców i pieszych. Podczas akcji Edward obok działań prewencyjno-kontrolnych funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili również działania profilaktyczne, w trakcie w których nagradzali upominkami tych, którzy swoim zachowaniem przyczyniali się do wzrostu bezpieczeństwa. Piesi otrzymali odblaski, kierowcy zawieszki zapachowe przypominające o ich prawidłowym zachowaniu względem pieszych, natomiast rowerzystom funkcjonariusze przekazali komplety oświetlenia do roweru.

Pamiętajmy, że wpływ na poprawę bezpieczeństwa ma każdy uczestnik ruchu drogowego. Zmniejszenie prędkości nawet o kilka kilometrów na godzinę, czy upewnienie się o możliwości bezpiecznego wykonania manewru czy przejścia przez drogę ma realny wpływ na poziom bezpieczeństwa na drogach. Czytajmy przepisy, bądźmy z nimi na bieżąco i respektujmy je - w ten sposób zadbamy o swoje bezpieczeństwo oraz innych użytkowników dróg przez cały rok.

 
 
 

Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.