Data publikacji: 2017-09-15     Jednostka: Komenda Miejska Policji w Gdańsku

Wczoraj gdańscy policjanci ruchu drogowego prowadzili działania „Smog”. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na prawidłowy stan techniczny pojazdów i nadmierną emisję spalin do atmosfery. Funkcjonariusze skontrolowali 103 pojazdy. Zatrzymano 20 dowodów rejestracyjnych, w tym 6 za nadmierną emisję spalin.

Wczoraj policjanci ruchu drogowego z gdańskiej komendy przeprowadzili działania mające na celu wyeliminowanie z ruchu niesprawnych technicznie pojazdów. Funkcjonariusze przy pomocy dymomierza i analizatora spalin sprawdzali, czy kontrolowane pojazdy nie emitują spalin o nadmiernej toksyczności. Reagowali również na wykroczenia drogowe związane ze stanem technicznym pojazdów.

Policjanci skontrolowali 103 pojazdy. Okazało się, że 20 z nich było niesprawnych technicznie. Za popełnione wykroczenie kierowcy zostali ukarani mandatem karnym, zostały zatrzymane dowody rejestracyjne pojazdów, a auta nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy.

Wśród ukaranych mandatami był m.in. kierowca forda transita, który miał uszkodzony mechanizm otwierania szyb, wspomagany wsadzonym za okno kawałkiem drewna. W jego samochodzie nie działał też mechanizm zwijania pasów bezpieczeństwa, który był przytrzymywany przez kawałek drutu. Jeszcze inny kierujący zamiast szyby w aucie miał włożony kawałek blachy.

Prowadzone wczoraj działania miały również charakter edukacyjny. Policjanci przypominali kierującym, że dający się we znaki smog, to nie tylko „zasługa” kominów fabryk i słabej jakości paliwa opałowego domów jednorodzinnych,  ale także niesprawnych technicznie pojazdów i złej jakości ich spalin.

 

Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.