Data publikacji: 2017-06-06     Jednostka: Komenda Miejska Policji w Gdańsku

Oszuści działający metodą „na policjanta” i „na wnuczka” oraz podający się za pracowników administracji czy spółdzielni mieszkaniowej wciąż próbują oszukać starsze osoby. Apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z obcymi.

Mimo działań prowadzonych przez Policję, które często kończą się zatrzymaniami osób oszukujących starsze osoby, nadal pojawiają się kolejni oszuści, którzy próbują wzbogacić się wykorzystując dobroć i łatwowierność osób starszych. Tak było i w ostatnich dniach.

Do 74-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika poczty i pod pozorem dostarczenia listu wypytywał o różne informacje. Następnie do poszkodowanej zadzwoniła oszustka informując, że jest funkcjonariuszem CBŚ i słyszała wcześniejszą rozmowę kobiety z mężczyzną. Fałszywa policjantka poinformowała 74-latkę, że mężczyzna jest oszustem i prowadzona jest przeciwko niemu akcja. Następnie poprosiła gdańszczankę o pomoc w ujęciu oszusta i przelanie na wskazane przez nią konto 13 tys. zł. Dzięki postawie członka rodziny, który uświadomił seniorkę, że jest to oszustwo, do przelania pieniędzy nie doszło i kobieta nie straciła swoich oszczędności.

Policjanci odnotowali również przypadek kradzieży pieniędzy z mieszkania. Do drzwi mieszkania 91-latki z Gdańska zapukała kobieta z mężczyzną. Pod pozorem udrożnienia rur weszli do środka i wykorzystując nieuwagę właścicielki ukradli z mieszkania pieniądze oraz biżuterię. Straty wyceniono na ponad 20 tys. zł. Funkcjonariusze zajmują się już tą sprawą.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, córki, synów, czy też dawno niewidzianych wnuków nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką. Uważajmy także na to, kogo wpuszczamy do domu. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do intencji osób, które nas odwiedzają, powinniśmy o tym fakcie natychmiast powiadomić policję, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów.

Apelujemy o informowanie Policji o każdej próbie oszustwa. Nie przekazujmy osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności, prośmy o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza – do czego ma obowiązek.

Pamiętajmy:

- Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach,

- NIGDY nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie,

- NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!


Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.