Dzięki czujności policjanta nie doszło do tragedii - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Gdańsku

Wiadomości

Dzięki czujności policjanta nie doszło do tragedii

Data publikacji 01.04.2021

Funkcjonariusz z gdańskiej komendy miejskiej uratował 22-latka z woj. warmińsko-mazurskiego. Mężczyzna został wypatrzony przez policyjny monitoring, a dzięki natychmiastowej i skutecznej reakcji funkcjonariusza został odwiedziony od desperackiej decyzji i trafił pod lekarza.

Funkcjonariusz z Referatu Interwencyjnego gdańskiej komendy miejskiej post. Dominik Szkopiak, który od dwóch miesięcy służy w szeregach gdańskich policjantów, w minionym tygodniu pełnił służbę w punkcie przyjęć interesantów. Tuż po godz. 2.00 do poczekalni komendy miejskiej wszedł młody mężczyzna i zapytał, czy może porozmawiać z policjantem. Post. Dominik Szkopiak zaproponował mu pomoc, jednak mężczyzna rozmyślił się i wyszedł z poczekalni. Zachowanie mężczyzny wydało się dla funkcjonariusza niepokojące, był wycofany i sprawiał wrażenie osoby potrzebującej pomocy. Policjant skierował obrotową kamerę na idącego w kierunku Huciska mężczyznę i zauważył, że ten zatrzymał się przy wiadukcie kolejowym. Funkcjonariusz zrobił zbliżenie podglądu i zauważył, że mężczyzna wychyla się przez barierkę nad torami kolejowymi. Jego zachowanie budziło podejrzenie, że może skoczyć pod jadący pociąg. Post. Dominik Szkopiak natychmiast powiadomił oficera dyżurnego, a sam pobiegł w stronę wiaduktu, aby jak najszybciej zająć się mężczyzną. Funkcjonariusz dobiegł do 22-latka i zaczął z nim rozmawiać, zdobywając tym samych czas na przyjazd policyjnego patrolu i karetki pogotowia. W trakcie rozmowy mężczyzna przyznał, że przyjechał do Gdańska, aby targnąć się na własne życie. Funkcjonariusz nakłonił mężczyznę, aby wrócił pod jego opieką na komendę, gdzie otrzyma pomoc medyczną i wsparcie. Uratowany 22-latek został przewieziony przez ratowników do szpitala.

Szybka reakcja i czujność policjanta niewątpliwie zapobiegły tragedii, a uratowany 22-latek w woj. warmińsko-mazurskiego trafił pod opiekę lekarza.

Jeśli widzisz, że twoja znajoma, znajomy jest smutny, przygnębiony to zapytaj, jak możesz im pomóc, udziel jej praktycznej pomocy, uczul jej bliskich na problem, okaż troskę i zainteresowanie.Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie tej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację miejsca, w którym znajduje się ktoś potrzebujący pomocy. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas. Szukaj pomocy w instytucjach pomocowych takich jak np. Ośrodek Interwencji Kryzysowej, telefon: 58 511 01 21, który jest czynny całą dobę i mieści się przy Placu Księdza Prałata Jana Gustkowicza 13 w Gdańsku. Korzystaj też z bezpłatnych telefonów pomocowych takich jak m.in. 116 123- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00 116 111- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.