Wiadomości

86-latek wyrzucił przez balkon pieniądze, które zabrali oszuści. Seniorze, bądź ostrożny!

Data publikacji 15.10.2020

Po raz kolejny ostrzegamy przed oszustami, którzy bez skrupułów manipulują starsze osoby i odbierają oszczędności ich życia. Wiele osób zgłasza próbę oszustwa, bo wiedziało jak się zachować. Niestety wczoraj, sprawcy, podszywając się pod policjantów, okradli 86-letniego mężczyznę. Mieszkaniec Gdańska stracił oszczędności, po tym, jak odebrał telefon z informacją, że jego pieniądze są zagrożone. Pamiętajmy, że policjanci nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie żadnych kwot pieniędzy. Bądźmy czujni i nie przekazujmy żadnych pieniędzy kurierom, nie wyrzucajmy ich przez balkon i nie pozostawiajmy w miejscach wskazywanych przez oszustów.

 


Do rozmów o oszustwach powinien dołączyć każdy. Tylko uprzedzając pewne fakty, jesteśmy w stanie uczulić starszych członków naszych rodzin o sposobach wyłudzania pieniędzy. Fałszywy wnuczek, policjant, córka – o kim byśmy nie mówili, cel ich działania jest ten sam – odebrać oszczędności całego życia. Praca prewencyjna i apele funkcjonariuszy są niezbędne i widać to po reakcjach osób, do których dzwonili oszuści – większość z nich w porę kończy rozmowę i informuje organy ścigania. Zdarzają się niestety jeszcze przypadki, które potwierdzają, że nie każdy o takich sytuacjach słyszał. Dlatego policjanci namawiają do tego, by przestrzegać starszych członków naszych rodzin przed oszustami i metodami ich działań.
Od początku tego tygodnia w Gdańsku przestępcy próbowali oszukać kilka osób. Większość nie dała się zmanipulować i połączenie szybko zostało zakończone. Niestety wczoraj ofiarą oszusta padł 86-letni mężczyzna, który zgłosił się do policjantów i powiedział im, że został oszukany. Tego dnia około 14.00 do pokrzywdzonego zadzwonił mężczyzna, podał się za funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i twierdził, że oszuści próbują ukraść z konta bankowego mężczyzny pieniądze, a policjanci przygotowali zasadzkę na sprawców.

Fałszywy funkcjonariusz kazał mężczyźnie iść do banku, wypłacić pieniądze i robić wszytko zgodnie z instrukcjami, które będzie mu przekazywał na bieżąco przez telefon. Senior postąpił zgodnie z instruktażem przekazanym przez oszusta, wypłacił pieniądze i wyrzucił je przez balkon. Mężczyzna stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych. Gdy 86-latek zorientował się, że padł ofiarą oszustów żerujących na osobach starszych, powiadomił policjantów. Kryminalni pracują nad zatrzymaniem sprawców tego przestępstwa.
Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie żadnych kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana. Bardzo często przekazują oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągają kredyty.

Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej policjanta. W tym ostatnim przypadku informują najczęściej, że prowadzą akcję przeciwko przestępcom, którzy okradają ludzi z oszczędności ich życia. Do tego prowadzą rozmowę w taki sposób, że osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem. Coraz częściej fałszywi policjanci przez kilka dni kontaktują się ze swoją ofiarą, aby siebie uwiarygodnić i zabraniają swojej ofierze rozmawiać na ten temat z bliskimi i znajomymi, dlatego zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że:

Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach, jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy.
-Nigdy tez nie informują o przeprowadzanych przez siebie „tajnych” akcjach.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.
112 to numer alarmowy, pod którym mogą Państwo uzyskać pomoc.