DZIAŁANIA "PASY" - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Gdańsku

Wiadomości

DZIAŁANIA "PASY"

Data publikacji 14.03.2019

Dzisiaj gdańscy policjanci przeprowadzą działania „Pasy”, których głównym celem jest ograniczenie tragicznych następstw zdarzeń drogowych oraz przypomnienie kierowcom, jak ważne jest korzystanie z pasów bezpieczeństwa i prawidłowe przewożenie dzieci.

 

Korzystanie z pasów bezpieczeństwa jest podstawowym sposobem na uniknięcie poważnych obrażeń podczas zdarzenia drogowego. Skuteczność działania poduszki powietrznej jest również uzależniona od prawidłowo zapiętych pasów. Jednym z częściej popełnianych wykroczeń jest niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa. Wzmożony ruch na drogach, nieprzestrzeganie przepisów oraz pośpiech, mogą być przyczyną zdarzeń drogowych.

Gdańscy policjanci przeprowadzą dzisiaj działania prewencyjno-kontrolne „Pasy”. Ich głównym celem jest ograniczenie tragicznych następstw zdarzeń drogowych oraz egzekwowanie od kierujących i pasażerów jazdy w pasach bezpieczeństwa oraz stosowania urządzeń do przewożenia dzieci. Na drogach Gdańska pojawi się większa ilość patroli. Mundurowi sprawdzą czy kierowca i pasażerowie korzystają z pasów, oraz czy dzieci przewożone są prawidłowo. Przypominamy, że ludzkie ciało potrafi podczas zdarzenia drogowego ważyć kilka ton. Pasy są jedynym sposobem na utrzymanie ciała na miejscu i uniknięcie poważnych obrażeń także u pasażerów. Dziecko przygniecione taką masą nie ma praktycznie szans na przeżycie.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym taryfikatorem za jazdę bez zapiętych pasów kierowca może otrzymać mandat w wysokości 100 złotych oraz 2 punkty karne. Za pasażera możemy dostać mandat w wysokości 100 złotych i 4 punkt karne. Mandat w wysokości 150 złotych i 6 punktów otrzyma kierowca także w przypadku przewożenia dziecka w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami. Pamiętajmy! Zapięte pasy bezpieczeństwa w momencie uczestniczenia w wypadku drogowym to najczęściej jedyna szansa na przeżycie. Zapnij pasy albo zapłacisz.... życiem, zdrowiem lub grzywną. Pamiętaj o tym zawsze!